+90 (312) 431 78 96 | +90 (505) 287 30 20

Blog

Amerikada Eğitim ve Çalışma

Amerikada Eğitim ve Çalışma

Amerikada Eğitim ve Çalışma

AMERİKA'DA ÇALIŞMAK

Eğer Amerika'da eğitim gören uluslararası bir öğrenci iseniz yarı zamanlı çalışma fırsatı elde edersiniz ancak bunun vizenizin size tanımladığı koşullarla sınırlı olduğunu unutmamalısınız. Vizeniz ile ilgili şartlar ve kısıtlamaları mutlaka bilmelisiniz.

F1 Vizesine Sahip Öğrenciler için Amerika'da Çalışma Kuralları

Amerika'daki birçok uluslararası öğrenci, göçmen olmayan Amerikan F-1 öğrenci vizesine sahiptir. F-1 vizesine sahip öğrenciler Amerika'da çalışabilirler ancak sadece belirli şartlar altında ve Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri'nin (USCIS) belirlediği bazı ilke ve kısıtlamalara göre olmak üzere.

Kampüs İçinde Çalışma

Kampüste çalışma, USCIS düzenlemelerinin en rahat biçimde izin verdiği kategoridir ve USCIS onayına gereksinim duymaz. Buna rağmen, F-1 statüsü her ne kadar kampüste çalışma hakkını size verse de, bu fırsat birçok okulda kısıtlı seviyededir. Kampüste bir iş edinmiş olsanız bile, bu işler çoğu zaman okuduğunuz bölümle ilgili şeyler değillerdir ve tüm yıl için size finansal bir destek olacağına güvenmeyebilirsiniz.

Kampüs içinde çalışma için F-1 vizesine sahip bir öğrenci şu kurallara tabiidir:

 1.   Geçerli F-1 statüsünde bulunmalısınız.
 2.   Okul varken haftada 20 saat çalışabilirsiniz.
 3.   Sonraki akademik döneme kayıt olmak niyetindeyseniz, tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışabilirsiniz.
 4.   İşe alınma durumu Amerika'da ikamet eden birinin sahip olduğu işten azledilmesine sebep olmamalı.

Opsiyonel Uygulamalı Eğitim

Geçerli F-1 statüsüne sahip uluslararası öğrencilerin hem eğitimleri esnasında hem de derecelerini aldıktan sonra, uygulamalı eğitim alanında kampüs dışında çalışmalarına izin verilir. USCIS tarafından belirlenen kurallar, eğitimin uygulanışını yönlendirir ve tüm uygulamalı eğitim işe alma durumları USCIS'ten ve okulunuzdaki uluslararası öğrenci ofisinden öncelikli olarak bir yetkilendirme gerektirir.

Opsiyonel uygulamalı eğitime, kayıt olduktan en az 9 ay sonra başvurabilirsiniz ve en az bir sene için kayıt olmadan ve USCIS'ten İşe Alım Yetki Belgesi'ni (EAD) edinmeden işe başlayamazsınız.

Genel Opsiyonel Uygulamalı Eğitim Şartları:

 1.   İşe alım direkt olarak öğrencinin okuduğu bölümle ilintili olmalıdır.
 2.   Öğrenci yasal olarak F-1 statüsünde olmalıdır.
 3.   Öğrenci bölüme yönelik işlerin tamamını bitirmeden uygulamalı eğitim için başvurmalı.
 4.   12 ay veya daha fazla süreyle Müfredata Bağlı Uygulamalı Eğitim almışlar Opsiyonel Uygulamalı Eğitim için uygun değildirler.
 5.   Opsiyonel uygulamalı eğitime tam zamanlı olarak toplamda 12 aya kadar izin verilir ve yarı zamanlı opsiyonel uygulamalı eğitim     (okul devam ederken), tam zamanlı opsiyonel uygulamalı eğitimin süresini yarı zamanlı işin yarı miktarı kadar azaltır (örneğin yarı   zamanlı olarak 6 ay çalışıyorsanız tam zamanlı olarak en fazla 9 ay çalışabilirsiniz).

Herhangi bir dereceyi tamamlamadan yapılan Opsiyonel Uygulamalı Eğitim

 •   Öğrenci okula tam zamanlı olarak kayıt olmalıdır.
 •   Öğrenci okul varken haftada sadece 20 saat çalışabilir.
 •   Aradan sonra okula geri dönmek kaydıyla, öğrenci yaz tatili veya diğer tatiller esnasında tam zamanlı olarak çalışabilir.
 •   Öğrenci derecesini almak konusunda normal ilerleyişinde ve tez aşamasındaysa, derslerin tamamını verdikten sonra tam zamanlı     olarak çalışabilir.

Herhangi bir dereceyi tamamladıktan sonra yapılan Opsiyonel Uygulamalı Eğitim

 •   Derece alındıktan sonra Opsiyonel Uygulamalı Eğitim işi, tam zamanlı yani haftada 40 saat olmalıdır.
 •   Opsiyonel Uygulamalı Eğitim, derecenin alınmasını takiben 14 ay içinde tamamlanmalıdır.

Müfredata Bağlı Uygulamalı Eğitim

Bu tür, uygulamalı eğitim belirlenmiş bir müfredatın veya akademik programın bütünleşik bir parçası şeklinde olduğunda, F-1 vizesine sahip öğrenciler için kampüs dışı bir istihdam seçeneğidir. Bunun için, dereceniz için bir iş deneyimine gereksinim duyulmalı veya akademik bir kredi ile ödüllendirilmelidir. Ve evet, bu tür bir istihdam seçeneğinde paranızı kazanabilirsiniz. Okulunuzun uluslararası öğrenci ofisinin ön izni ve bunun USCIS'e bildirimi gereklidir.

Müfredata Bağlı Uygulamalı Eğitim Programında İstihdam için:

 1.   Okulunuza bir yıllığına tam zamanlı olarak geçerli F-1 statünüz üzerinden kayıt olmuş olmalısınız. (bölümlerinin ivedi olarak             müfredata bağlı uygulamalı eğitim gerektirdiği yüksek lisans öğrencileri hariç)
 2.   Müfredata bağlı uygulamalı eğitim istihdamı ya derece alacağınız programın bir parçası olmalı ya da akademik kredi aldığınız bir       dersin gereksinimi olmalı.
 3.   Siz müfredata bağlı uygulamalı eğitim yetkisini sunmadan önce bir iş teklifi almış olmanız gerekmektedir
 4.   Yapılan iş teklifi sizin çalışma alanınız ile ilgili olmalıdır

Ağır Ekonomik Zorluklar

USCIS tarafından ağır ekonomik zorluk çektiği belirlenen F-1 öğrecnileri, okul varken, kampüs dışında haftada 20 saate kadar daha, tatil zamanlarında da tam zamanlı olarak çalışabilirler.

Öğrencinin bu şekilde değerlendirilmesi için:

 1.   En az bir akademik yıl geçerli F-1 statüsüne sahip olması gerekmektedir.
 2.   Akademik durumunun iyi olması gerekmektedir.
 3.   Öğrencinin kontrolu dışındaki beklenmedik durumlara bağlı olan ekonomik zorluğu gösterir kanıt sunulması gerekmektedir.
 4.   Kampüste istihdamın müsait ya da yeterli olmaması gerekmektedir.

Uluslararası Organizasyon ile İşe Alım

F-1 vizesine sahip uluslararası öğrencilerin istihdamı için bahsedilebilecek son kategori budur. Buna hak kazanmak için, organizasyonun bakanlık resmi listesinde yer alması gerekmektedir ve bu organizasyonlar Kızıl Haç, Afrika ve Asya Gelişim Bankaları, Dünya Sağlık Örgütü ve birçok buna benzer ancak daha az tanınan organizasyonlardır.

Uluslararası bir organizasyonda çalışmak için:

 1.   Tanınmış uluslararası bir organizasyondan staj görevlendirmesi almak.
 2.   İş, organizasyonun sponsorluğu kapsamında ve öğrencinin kendi alanında olmalı.
 3.   Öğrenci en az bir tam akademik yıl geçerli F-1 statüsü altında olmalı.
 4.   Öğrencinin akademik durumu iyi olmalı.

?Uluslararası Eğitim Danışmanlık şirketi Candelas olarak, yurt dışında eğitiminiz konusunda sizlere yardımcı olmaya hazırız.

Yorumlar

Yorum Ekle
10 / 0(0 değerlendirmeye göre.)